Czy ptaki jedzą robaki?

Kraska zwyczajna to ptak, który w wielu częściach Polski znany jest pod nazwą siwki. Jest to średniej wielkości ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna mieszka na obszarze prawie całej Europy. Szczególnie jednak upodobała sobie obszary południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

W ostatnich latach zauważa się niemały spadek liczby osobników tego gatunku. Można powiedzieć, że w pewnych krajach nie występuje już w ogóle. Warto wspomnieć, iż spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego możemy spotkać w Europie. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w niesamowitym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym.

Ptaki a robaki

Różnice wynikają jednak z pór roku, w trakcie których poszczególna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna ma również szalenie silny, czarny dziób oraz nogi, które mają typowy żółtawy kolor. W przypadku młodych osobników, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważyć można na piórach w ciemnym kolorze plamę oraz dużo bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, natomiast rozpiętość skrzydeł tego gatunku jest w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest w większości przypadków większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *